HOLTER CIŚNIENIOWY
Synonimy
dobowy pomiar ciśnienia tętniczego, Holter RR.
Przygotowanie do badania
nie jest wymagane. Należy przyjąć codzienne leki. Aparat Holter RR może zostać zwrócony przez inną osobę. W takim przypadku należy zdjąć emankiet, nie wyjmować baterii i przywieźć urządzenie w umówionym czasie do gabinetu. Aparat noszony jest przez pacjenta na pasku, Powietrze pompowane jest do mankietu umieszczonego na ramieniu chorego w trymie ustalonym wcześniej przez lekarza, zazwyczaj co 15-30 min w dzień i co 30-60 min w nocy. Mankiet umieszcza się u praworęcznych na lewym ramieniu, u leworęcznych odwrotnie. Pomiary są sygnalizowane krótkimi sygnałem dźwiękowym. Pojedynczy sygnał dźwiękowy sygnalizuje pacjentowi, że za chwilę rozpocznie się pomiar. Należy się wtedy zatrzymać i wyprostować rękę, na której założony jest mankiet. Po wykonaniu pomiaru można wrócić do normalnie wykonywanych czynności. W razie pomiaru błędnego aparat ponownie zasygnalizuje, iż będzie chciał powtórzyć pomiar. Należy wtedy wyprostować rękę i sprawdzić czy mankiet się nie przesunął z miejsca wyznaczonego przy zakładaniu aparatu.
Wskazania:
ocena skuteczności leczenia hipotensyjnego,
diagnostyka nadciśnienia "białego fartucha" -podwyższone wartości ciśnienia tętniczego związane ze stresem wywołanym wizytą lekarską,
diagnostyka nadciśnienia nocnego (występuje tylko w nocy),
wykrywanie objawowych spadków ciśnienie tętniczego – szczególnie u osób starszych i chorych na cukrzycę.
Pacjent obowiązany jest prowadzić dzienniczek, w którym należy zapisywać:
o której godzinie się obudził i o której godzinie zasnął,
objawy i zdarzenia, które miały miejsce podczas badania,
godzinę zażycia leków,
czynności wykonywane przez chorego (aktywność fizyczna, okresy odpoczynk, momenty stresujące).
Technika wykonania badania
Holter ciśnieniowy jest urządzeniem, które służy do pomiarów ciśnienia tętniczego w czasie całej doby (także w czasie snu). W porównaniu z tradycyjną metodą pomiaru ciśnienia tętniczego dokładniej obrazuje rzeczywiste ciśnienie chorego oraz rytm zmian ciścienia w zależności od aktywności stresu, pory dnia i nocy. Zabroniona jest kąpiel, bądź prysznic razem z urządzeniem. Zamoczenie urządzenia spowoduje nieodwracalne uszkodzenie.